پوست و مو

اشتباهات آرایشی که بر روی سلامت چشم

بدون شک آرایش مناسب و بی‌نقص چشم در زیبایی چهره شما تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد. برای داشتن یک آرایش اصولی نکات مهمی از مرغوبیت لوازم آرایشی تا تکنیک‌های آرایش کردن حائز اهمیت هستند.

بسیاری از خانم‌ها متاسفانه از این موضوع اطلاع ندارند که استفاده از لوازم آرایشی نامرغوب و یا تکنیک‌های اشتباه نه تنها ظاهر آنها را بهبود نمی‌دهد بلکه آسیب‌هایی را به سلامت چشم و پوست اطراف چشم نیز وارد می‌کند. در این مقاله قصد داریم تعدادی از اشتباهات آرایشی که بر روی سلامت چشم تاثرگذار هستند را به شما معرفی کنیم.

استفاده از ریمل قبل از فرمژه

استفاده از فرمژه پیش از ریمل

اگر قصد فر کردن مژه‌هایتان را دارید بهتر است این کار را پیش از ریمل زدن انجام دهید. با ریمل زدن مژه‌ها سنگین‌تر شده و احتمال آسیب دیدن و حتی شکستگی آنها بیشتر می‌شود. علاوه بر این اگر از فرمژه بعد از ریمل زدن استفاده کنید، بخشی از ریمل به فرمژه چسبیده و در نتیجه باعث بی‌نظمی و بهم ریختگی مژه‌های شما خواهد شد.

اگر چه بسیاری از خانم‌ها در استفاده از فرمژه تبحر خاصی دارند اما آسیب دیدن مژه‌ها، پلک‌ها و درد چشم از پیامدهای به کارگیری نامناسب این ابزار کاربردی محسوب می‌شوند.

استفاده از محصولات نامرغوب تهدیدی برای سلامت چشم

یکی از اشتباهات رایجی که متاسفانه بسیاری از خانم‌ها آن را انجام می‌دهند استفاده از لوازم آرایشی نامرغوب است. به طور کلی در ترکیبات لوازم آرایشی مقادیر زیادی از مواد شیمیایی وجود دارد، به همین دلیل باید از محصولاتی استفاده کنید که توسط برندهای معتبر تولید شده و استانداردهای بین‌المللی را داشته باشند.

لوازم آرایشی تاریخ گذشته

یکی دیگر از اشتباهاتی که به خصوص با توجه به بالا رفتن قیمت‌ها بسیاری از خانم‌ها به آن دچار می‌شوند استفاده از لوازم آرایشی تاریخ گذشته است. استفاده از این محصولات به خصوص در ناحیه حساس چشم‌ها باعث ایجاد انواع التهابات و آلودگی‌ها خواهد شد و تاثیر بسیار بدی بر روی سلامت چشم خواهد گذاشت. علاوه بر این، توصیه می‌شود محصولات آرایشی را همواره در محیط‌های خشک و خنک نگه دارید تا عمر طولانی‌تری داشته باشند.

استفاده از براش آرایشی کثیف

خیلی مهم است که اسفنج و براش آرایشی خودتان را همیشه تمیز نگه دارید. سطح این ابزارها محل بسیار مناسبی برای تجمع و رشد باکتری‌های مختلف است که در نهایت باعث ایجاد التهاب و عفونت‌های مشکل‌ساز در چشم و پلک می‌شوند.

استفاده نامناسب از لوازم آرایش چشم

اگر قصد کشیدن خط چشم دارید باید بدانید که تنها استفاده از مداد و یا محصولاتی که با چشم حداکثر سازگاری را دارند مجاز خواهد بود. ترکیبات شیمیایی مضر به کار رفته در خط چشم‌های معمولی می‌تواند به این قسمت و در نهایت سلامت چشم شما آسیب وارد کند. علاوه بر این، استفاده از خط چشم‌های مایع بر روی این قسمت توصیه نمی‌شود، چرا که معمولا ضد آب نبوده و ممکن است پخش شده و به درون چشم راه پیدا کنند.

رعایت نکات آرایش چشم

پلک‌ها حساس‌ترین بخش چشم بوده و استفاده از تکنیک زیرسازی (فاندِیشن آرایشی) بر روی پوست نازک پلک ممکن است ظاهری سنگین و کیکی به آنها بدهد. علاوه بر این، احتمال اینکه مواد آرایشی در طول روز به مرور به چشم شما راه پیدا کرده و سوزش و حساسیت را به دنبال داشته باشند نیز وجود دارد.

به همین دلیل بهتر است فقط از پرایمر سایه چشم استفاده کنید. با توجه به اینکه بسیاری از خانم‌ها چشم‌های حساسی دارند و استفاده از سایه‌های چشم پودری به آنها توصیه نمی‌شود. این افراد بهتر است به سراغ سایه چشم کرمی بروند.

بسیاری از خانم‌های برای آرایش روزمره و سریع از انگشتان خود برای پخش کردن مواد آرایشی استفاده می‌کنند. اگر چه آرایش کردن با انگشت خیلی آسان است اما باید بدانید پوست حساس پلک‌ها بالا و پایین چشم ممکن است در اثر فشار زیادی که با انگشتتان وارد می‌کنید ملتهب شده و آسیب ببیند.

بی‌‌تردید این روزها مژه‌های مصنوعی به یکی از ترندهای دنیای آرایش تبدیل شده‌اند. مژه‌های مصنوعی باید از کیفیت بالایی برخوردار بوده و چسب و تارهای مو به کار رفته در آن مرغوب باشند. استفاده از مژه‌های مصنوعی بی کیفیت می‌تواند به تورم و خشکی پوست پلک منتهی شده و سلامت چشم شما را به خطر بیندازد.

هرگز با چشم‌های آرایش کرده نخوابید

پاک کردن آرایش چشم

وقتی دیروقت به خانه برمی‌گردید و حسابی خسته هستید پاک کردن آرایش چشم به یکی از سخت‌ترین کارهای دنیا تبدیل می‌شود. آکادمی چشم پزشکی آمریکا توصیه می‌کند که پیش از رفتن به رختخواب حتما آرایش چشم، به خصوص ریمل را به طور کامل پاک کنید. اگر قصد استفاده از یک پاک کننده آرایش چشم مخصوص را دارید حتما صورت خود را کاملا با آب شستشو داده و سپس با استفاده از یک پارچه نخی و لطیف قسمت پایینی مژه‌ها را تمیز کنید تا هیچگونه اثری از مواد آرایشی باقی نماند.

غدد میبومین موجود در پلک چشم وظیفه ترشح چربی و مرطوب نگه داشتن چشم و پلک‌ها را برعهده دارند. خط چشم، ریمل، گرد و غبار و کثیفی‌های دیگر در این کار اختلال ایجاد نموده و باعث خشکی چشم و التهابات مختلفی از جمله گل مژه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *